12 Eylül 2012 Çarşamba

Bir insanlık problemi ... 'Ön Yargılar'

Selam sana ;  pazartesilerden nefret eden , haftasonları tatillerini tüm gün yatarak geçiren , yaz tatili demeden bilgisayar başında esneyerek sabahlayan , sınavdan yüksek not olmasına rağmen Vietnam Savaşından yeni çıkmış gibi ağlayan , okulların açılmasına haftalar kala bu depresyona girip isyankar şarkı dinleyen ,  Facebook'tan başka bişey bilmeyen , hayatını 4 duvar arasına sıkıştırmış olan , araştırma meraklısı yada tam tersi olan ... durun bir dakika , daha saymadığım birileri kaldımı ? Ehehehe istisnalar olabilir tabi ki de. Onlara da selam işte. Her neyse lafı fazla uzatmadan konulara geçeceğim. Bu seferki yazım biraz hayatın gerçeklerine yönelik ve insanların düşüncesizce düşündükleri ön yargılarını ele alacak.

  Önce bir soru sorarak başlamak istiyorum içlerinizden daha önce hiç ''Sarışınlar aptaldır. , Saçı uzun olanın aklı kısa olur. , Zenciler kötülük yapmaya yöneliktir ve kötü karakterlidir.'' gibi insanın aklına gelmeyecek türden ki bu ''beyinsiz yaşayan türler '' sınıfının olmayan aklına geldiği bu birbirinden saçma terimleri duymayanınız varmıydı ? Eminim yoktur en azından bir tanesini duymuşsunuzdur heralde.
 Aslında bunun gibi pek çok terimler var ve bu terimleri uyduran kişiler genelde  ''kara kedi uğursuzluk getirir , 13 rakamı uğursuzdur '' gibi bâtıl inançlara sahip olan kişilerle beyin seviyeleri aynıdır. Hatta hepsi aynı bokun lacivertleridir.
 Nedenini sana söyliyeyim. Çünkü bu tür insanlar ırkçı olmadıklarını söyleselerde görünen köy kılavuz istemez. Siz ne tür bi salaksınız arkadaş ya ? Bir insanın dış görünüşüyle akıllı ya da aptal olduğunu söylemenin neresi doğru ? Bilinç altı Psikolojisi denen bir şey var Allah'ın cahili. Sürekli karşındaki insana herkes tarafından sarışın olduğu için aptal olduğunu söylersen ne olur? Bir süre sonra kendini aptal gibi hisseder aptal gibi hissettiği içinde aptal gibi davranmaya başlar. 

 - Bu elemanın suçu ne ? 
 + Suçu olması gerekmez. O bir zenci.
 - Tamam at içeriye at. 
 İşte 'ön yargı ' denen şey tamda budur. Sırf suçlu gözüküyo ve tuhaf davranıyo diye iftiraya kurban giden binlerce insan var. Aslında kimse bilmez ki o suçlu görünümünün altında evine ekmek götürmek için çırpınan kişiler var. 

Yazının anlatamadıklarını anlatmak içinde fotoğraflar ve resimler vardır. 
 Bu da onlardan bir tanesiydi işte.

Kimse bu dünyaya ; cinsiyetini , ten rengini , saç rengini , göz rengini , kaç bacağı olacağını yada bir engeli olup olmayacağını seçerek gelmiyor. Karşındaki engelli olduğu için haline şükretmesi gerekirken dalga geçen insanlar var zira bilmiyor ki belki yarın kendisi trafik kazasında bir bacağını kaybedeceğini ... Bir sarışınla aptal olduğu için dalga geçiliyor ama bilnmiyor ki aslında kendisi sanat alanında çok yetenekli ve aslında kimsenin aklına gelmeyeceği  fikirler onun aklına geliyor ve anlaşılamadığı için hor görülüyor ...O herkese bağıran atarlı ve sinirli çocuk varya heh işte onun engelli bir kardeşi var ve o doğduğundan beri ikinci plana atılmış. Hatta kardeşiyle ilgilenmekten kendisine bile vakit ayıramıyor. Sürekli yeni birileriyle çıkan o kaşar kız iki sene önce babasını kaybetti ve hayatına giren her erkekte babasını arıyor. o Sessiz sakin biraz da sıkıcı bulduğun tip , şeker hastası ve her gün insülin iğnesi olmak zorunda. Kro diye yanına yaklaşmadığın çocuğun müzik zevki seninkisiyle hemen hemen aynı ve haftada iki kitap bitiriyor. O sürekli her sınavdan yüksek not alan 'inek ' diye sınıflandırdığın çocuğun hasta kardeşi ve yaşlı bir anne-babası var çok çalışıp iyi bir iş sahibi olup ailesini bu durumdan kurtarmaya çalışıyor. 'Kezban' diye sınıflandırdğın kızın annesi kanser, bir sürüde kardeşi var. İşe girip çalışmayı düşündüğü için okuma hayallerinden bile vazgeçmeyi düşünüyor. Okulda dolaşan sürekli havalı tip çocuk varya sürekli ilgi görmeye çalışan , onunda annesi babası tarafından küçükken terk edildiği için ömrü çocuk esirgeme kurumlarında geçti. Ve unutulduğunu düşünüp ilgi görmeyi bekliyor. 'şişko' diye dalga geçtiğin insanın tiroid bezleri bozuk ve dengeli beslendiği halde metabolizması çalışmıyor.
  Ve bunun gibi daha da niceleri var senin o beş para etmez ön yargılarının altında aslında bu tür sorunları olan insanlar var. Bu yazdıklarım tamamen gerçeğiyle örtüşmeyebilir , ben sadece örnek verdim. Anlamanı beklemiyorum ama gerçeği de bunlara hemen hemen yakın. Her şeyin bir sebebi olduğu gibi seninde eğer bu tür kişilerle düşünmeden dalga geçiyorsan bunun da tek sebebi senin ultra gerizekalı ve görgüsüz olmandan kaynaklanıyor. Sözlerim iğneliyici olabilir ama Bu tür insanlara karşı ön yargılı davranıp üstüne bi de dalga geçersen benden ne tür bi kelime bekliyorsun ki ? '' ayy canım çok güzel demişsin'' dememi beklemiyordun ya. 

 Uzun lafın kısası kimseyi dış görünüşü için yargılayamazsın. Yargılasan da senin ölçülerine emin ol uymayacaktır. Çünkü hayat böyledir bunu bilemezsin belki başkaları da senin için aynı şeyi düşünüyordur. 
Lâkin burada önemli olan senin düşüncelerin. 
Hayat göründüğü kadar toz pembe değildir. Olmayacakta. 
Gerizekalılık ; yargısız infaaz yapmaktır , hayatı sadece kendi yaşamından ibaret sanmaktır , karşısındakini her zaman bir alt seviyede görmektir , insanları kendi düşüncelerine göre yargılamaktır , bir insanın attığı kazık için tüm insanlığı suçlamaktır , kendini değiştirmeden çevresini değiştirmeye çalışmadır , CİA , FBI , Rockeffeller , Rotschild , George W. Bush ve niceleri Amerika'da olduğu için tüm Amerikan halkını suçlamaktır. 

Senin gördüğün dünya ile karşındaki kişinin gördüğü dünya çok farklı. Herkesi kendin gibi sanarak ne kadar hata yaptığının farkındasın değilmi ? İnsanlar tıpkı parmak izleri gibidirler. Birbirlerine benzeyebilir , hatta tıpkısının aynısı gibi birçok ortak yönleri olabilir. Ama asla ve asla aynı değillerdir. Bir yere kadar biriyle aynı fikirde olabilirsiniz. Aksini düşündüğünüzde o kendi fikrini , siz kendi fikrini savunursunuz. Veee tartışma denilen şey de tam olarak böyle başlar. Çünkü kimse kimseyle aynı değildir , çaktın ? Geçti mi filitreden ? 

Her neyse işte. 
Ben kaçar ciğerler bir sonraki yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakmaya çalışın , ön yargısız bir yaşam dilerim ehehehe. 
                                   

2 yorum:

  1. Haklısın, haklılıktan öte mantıklısın, mantıklıdan öte sen hem realist, hem idealist hem isyankar hem de arkadaş canlısısın. Sen tezat içinde uyum, sen kaos yapıdaki düşünme şeklinle geleceğin umut veren araştırmacısı, karanlık tarafta aydınlığı gören kahinden öte yeteneklerle bezenmiş mükemmel bir insan evladısın. Senle gurur duymamak mümkün değildir. Yolun açık olsun.

    YanıtlaSil